Znamy już laureatów IV Konkursu Historycznego „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1920 w obronie granic i niepodległości”.

Wojna polsko-bolszewicka to jedno z wydarzeń historycznych, które wpłynęły na kształtowanie się polskiej państwowości w XX wieku. „Armia Czerwonego Sztandaru oraz armia drapieżnego Białego Orła stanęły naprzeciw siebie przed bojem na śmierć i życie.”

Polska w traktacie wersalskim z 1919 r. nie miała wyznaczonej wschodniej granicy terytorium. Umowa dotyczyła jedynie granicy zachodniej. Słabość Państw zachodnich wyniszczonych przez I Wojną Światową przy niezwykle dynamicznym rozwoju Rosji Bolszewickiej stwarzała zagrożenie dla całej Europy. Wojna 1920 w tej szczególnie trudnej sytuacji była jedną skuteczną odpowiedzią na bolszewicką agresje.

W celu rozpowszechniania wiedzy o wydarzeniach mających znaczenie nie tylko dla Polski ale całej Europy, Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego organizuje konkurs „Wojna Polsko-Bolszewicka 1919-1920. W Obronie Granic i Niepodległości,. W związku z tym Zarząd Spółki podjął decyzję o zaangażowaniu się we współorganizację konkursu.

Konkurs odbywał się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości. Przewodniczącym Komitetu Honorowego był Mariusz Błaszczak, Minister Obrony Narodowej. Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 11 stycznia, w siedzibie Narodowego Banku Polskiego. Głównym celem konkursu było budowanie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębianie wiedzy historycznej.
Nagrody laureatom wręczyli między innymi córka Rotmistrza Witolda Pileckiego Pani Zofia Pilecka-Optułowicz, Pan Łukasz Kudlicki szef Gabinetu Politycznego Ministra Obrony Narodowej oraz Pani Alina Majka-Mazurek Wiceprezes AMW TBS KWATERA.Nagrody główne – sześć szabel ozdobnych oraz dyplomy ufundowała Nasza Spółka. Wśród laureatów tegorocznej edycji znaleźli się uczniowie szkół podstawowych oraz gimnazjalnych  z Polski oraz z zagranicy – m. in. z Wielkiej Brytanii, Austrii, Grecji, Egiptu, Kazachstanu, Islandii, Ukrainy i Stanów Zjednoczonych. Uczniowie przygotowali m.in. prace plastyczne i filmowe związane z wybranymi wątkami wojny polsko-bolszewickiej 1919-1920 r., które były nagradzane w 7 kategoriach. Najmłodsi za prace plastyczne. Uczniowie starszych klas otrzymali nagrody m. in. za przygotowanie projektu serii znaczków pocztowych, filmów, poezję oraz projekt komiksu. Zachęcamy do śledzenia naszych wpisów, w których będziemy publikować prace artystyczne oraz ciekawostki historyczne dotyczące m.in. wojny polsko-bolszewickiej.

Więcej na naszym

Facebooku

oraz na stronie

Komitetu Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego

 

 

Skip to content